top of page

PERCEPCJE SPOŁECZNE, PARADYGMATY I PROGRAMY KTÓRYMI SIĘ KIERUJEMY

W dzisiejszej odsłonie audycji Okiem Szamana porozmawiamy o percepcjach społecznych, paradygmatach oraz programach którymi kierujemy się w naszym życiu. Omówimy syndrom sztokholmski naszych czasów oraz weźmiemy pod lupę ciemnotę społeczeństwa, które twierdzi, że jest oświecone.

Serdecznie zapraszam !


Notatki z audycji:

PARADYGMATY I PERCEPCJE SPOŁECZNE

POWOD AUDYCJI

 • Ludzie reagują agresją na to co jest niezgodne z ich wierzeniami i przekonaniami.

Zacząłem się zastanawiać nad tym jak to jest, że ludzie zestawieni z twardymi dowodami nie są w stanie przyznać że byli w błędzie lub zmienić swojej opinii.

 • Ludzie w obronie swoich przekonań zachowują się jak uzależnieni - nawet agresywnie

WIARA I PRZEKONANIA

 • tak naprawdę kierujemy się wiarą w coś bo tak zdecydowaliśmy

BŁĘDY POZNAWCZE:

 • błąd kotwiczenia: zazwyczaj opieramy swoją opinię na pierwszej informacji którą poznamy, usłyszymy lub o której się dowiemy. Bez względu na to jak bardzo wiarygodna jest ta informacja i źródło jej pochodzenia.

 • heurystyka dostępności - uproszczona metoda wnioskowania polegająca na przypisywaniu większego prawdopodobieństwa zdarzeniom, które łatwiej przywołać do świadomości i są bardziej nacechowane emocjonalnie. Co prowadzi do błędów poznawczych. Np. Jeśli w tv cały czas mówi się o atakach terrorystycznych lub katastrofie lotniczej to ludzie uważają, że występują one częściej niż w rzeczywistości i obawiają się, że staną się ofiarami ataku terrorystycznego lub występuje u nich lęk przed lataniem (wg statystyk telewizory spadające ludziom na głowy z wysokości zabijają 55 razy więcej osób niż ataki terrorystyczne ale stacje informacyjne wolą mówić o atakach terrorystycznych niż spadających telewizorach ponieważ atak jest lepszą historia która lepiej się sprzedaje:)). Doskonały przykład - plandemia, ponieważ media cały czas mówią o zarażonych i zgonach, wnioskujemy automatycznie że jest więcej zarażeń i zgonów niż w rzeczywistości jest. Dzieje się tak poprzez ogólną dostępność nieprawdziwej informacji. Ludzie woląpodejmosac decyzje na podstawie historii opowiedzianych przez innych lub zasłyszanych w tv niż na faktach, statystykach i rzetelnych danych naukowych.

 • Zasada podczepienia - tendencja do robienia czegoś (i wierzenia w coś) dlatego tylko, że wiele osób tak robi. Powiązanie z zachowaniem stadnym i modą. Ponieważ “wszyscy” w coś wierzą to ludzie mają tendencje do pójścia za głosem grupy. Mentalność zbiorowa. Wielu ludzi głosuje podczas wyborów na pewnego kandydata ponieważ jest bardziej popularny a nie dlatego, że podoba im się to co on mówi. ZAZWYCZAJ WIERZYMY ŻE WIĘCEJ OSÓB WIERZY W TO SAMO NIŻ W RZECZYWISTOŚCI.

 • Efekt posiadania – tendencja do oceniania posiadanych rzeczy jako bardziej wartościowe niż identyczne nieposiadane.Efekt posiadania – tendencja do oceniania posiadanych rzeczy jako bardziej wartościowe niż identyczne nieposiadane. np marka telefonu, lub samochodu.

 • Błąd konfirmacji - polegający na preferowaniu informacji, które potwierdzają wcześniejsze oczekiwania i hipotezy, niezależnie od tego, czy te informacje są prawdziwe. Np. jeśli ktoś wierzy, ze cukier jest niezdrowy to wyszukuje informacji które to potwierdzają. Będzie szukał haseł typu “szkodliwe działanie cukru” i nie poszuka haseł typu “pozytywne skutki podniesienia poziomów glukozy” :)

 • Syndrom strusia - unikanie negatywnych informacji i udawanie, że one nie istnieją lub są nieprawdziwe. Nie tylko następuje akceptacja wyłącznie pozytywnych informacji ale również występuje zaprzeczenie lub wyparcie informacji negatywnych a osobę podającą negatywne informacje nazywa się np. kłamcą.

 • Naiwny realizm - wierzymy to my obserwujemy rzeczywistość i wydarzenia w sposób obiektywny a inni ludzie są irracjonalni, niedoinformowani i patrzą przez błędy poznawcze

 • Fałszywy konsensus - wierzymy, że więcej ludzi zgadza się z nami lub wierzy w to co my niż faktycznie ma to miejsce. “wszyscy tak myślą”

 • Fundamentalny błąd atrybutów - oceniamy innych na podstawie cech charakteru i osobowości natomiast sami oceniamy się bazując na sytuacjach. Np. ktoś się spóźnił do pracy to myślimy ze jest leniwy, jeśli sio my się spóźniliśmy to mieliśmy “zły poranek”


SYNDROM SZTOKHOLMSKI

Kościół katolicki w Polsce

Obecna plandemia


DYSONANS POZNAWCZY - Teoria dysonansu poznawczego przede wszystkim dotyczy sytuacji, w trakcie której, u osoby pojawiają się sprzeczne ze sobą myśli. Taki konflikt wywołuje zarówno dyskomfort psychiczny, jak i napięcie.

Dysonans poznawczy został opracowany w 1957 roku przez Leona Festingera. Wciąż jednak – pomimo tylu lat – jest teorią udoskonalaną przez psychologów społecznych.


Definicja dysonansu poznawczego jest znana w świecie psychologii już od lat 60. ubiegłego wieku. Podstawowym założeniem teorii dysonansu poznawczego, jest twierdzenie o pojawieniu się nieprzyjemnego napięcia psychicznego w momencie, kiedy osoba staje przed sprzecznymi elementami poznawczymi. Mowa tutaj na przykład o zachowaniu, twierdzeniach, przemyśleniach, postawach, ocenach, informacjach i tym podobne.

Często dysonans poznawczy jest nazywany popędem, ponieważ ma on podobny wpływ na zachowanie w porównaniu do podstawowych popędów człowieka. Można to porównać do głodu, bólu czy pragnienia. Dysonans poznawczy, wywołuje ogólną motywację dla organizmu oraz do zachowań, których celem jest zmniejszenie napięcia. Wywołuje jednocześnie antycypacyjne unikanie. Człowiek w ten sposób uczy się reakcji na bodźce, które są kojarzone z pojawieniem się dysonansu.

Z pomocą dysonansu poznawczego można wyjaśnić zachowania człowieka, które należą do różnych obszarów. Najczęściej rozbieżność występuje pomiędzy wartościami, a postawami u jednej ze stron. W momencie, kiedy człowiek uświadamia sobie, że postępuje w sprzeczności z własnymi przekonaniami, odczuwa pewnego rodzaju przymus przywrócenia harmonii.

Warto pamiętać, że dysonans poznawczy może również upośledzać, przyćmiewać racjonalne myślenie. Przykładem mogą być chociażby palacze, którzy są przekonani, że palą mniej, niż jest w rzeczywistości. Alkoholicy z kolei uważają, że ilość wypitego alkoholu jest mniejsza w stosunku do tego, ile pije naprawdę.


Przykłady

 1. Osoba paląca chce rzucić zwykłe papierosy i zakupić papierosa elektronicznego. Wie jednak, że może być bardziej szkodliwy od zwykłych i że musi wydać sporo pieniędzy, aby go zakupić. “Na coś muszę umrzeć, a ten papieros nie śmierdzi nikotyną” – stwierdzi palacz.

 2. Osoba głęboko wierząca dowiaduje się, że ksiądz z jej parafii molestował dziecko. “To pewnie nieprawda. To bardzo dobry człowiek, znam go”.

 3. Życzliwy człowiek odmawia dania jałmużny żebrakowi. “Pewnie chciał na piwo. To darmozjad.

PROGRAMY

 • Sposób w jaki postrzegamy świat zależy od naszego programu zainstalowanego od dzieciństwa oraz zasobu wiedzy

 • Jesteśmy zaprogramowani na wierzenie autorytetom

 • Podświadomość i wynikające z niej zachowania wynikają z programów z dzieciństwa

 • Pewność siebie oraz podstawowe cechy charakteru wyrabia się do 7-go roku życia

 • MUSIMY POSIADAĆ OSTATECZNĄ ODPOWIEDŹ I WIEDZIEĆ

 • Programowanie i hipnoza

PARADYGMATY


Paradygmat - przyjęty sposób widzenia rzeczywistości w danej dziedzinie, doktrynie - https://sjp.pwn.pl/slowniki/paradygmat.html


Historia nauki - zawsze nie zmienia

Ludzkość permanentnie się myli


Paradygmat piramid jako grobowce

Teoria Darwina

Wszystko co nas otacza jest stałe - ludzie wierzą w naukę i wszystko to co stałe, czego mogą dotknąć i zmierzyć a nauka dowodzi że tak nie jest i tak naprawdę dwie osoby nigdy się nie dotknęły lub nie dotknęły niczego. Na kwantowym poziomie cząstki zawsze się od siebie odpychają tworząc iluzję oporu.


KIEROWANIE SIĘ LOGIKĄ

Nasza logika bywa zawodna. Każdy ma swoją logika i sobie wszystko wytłumaczy.


WIARA I PRZEKONANIA

 • tak naprawdę kierujemy się wiarą w coś bo tak zdecydowaliśmy

CHALLENGE

 • Ziemia jest geoeliptyczna :)

 • Zabobony/przesądy - nie zapeszać - zmiana poglądu

 • telefon Cię podsłuchuje

 • Czy mieliście sytuacje ze z czegoś nie śmialiście a później zmieniliście zdanie : ja i mazda,

 • Zastanówcie się czy jest więcej takich przekonań w swoim życiu?


TESTY OSOBOWOŚCI

Na ile naprawdę jesteśmy wyjątkowi ?777 wyświetleń2 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

LUCYFERIANIZM

2 Comments


Blanka L.
Blanka L.
May 17, 2021

https://www.youtube.com/watch?v=Qn6JKMrLN5g pola torsyjne i 5G...uważam że częstotliwości mają wpływ na wywoływanie objawów chorobowych ( zwłaszcza że nasza druga powłoka to częstotliwość falowa tzw kokon energetyczny...aura) ....więc może to bardziej miał na myśli David...W Polsce toczyła się debata o szkodliwości 5G z naukowcami z instytutu wojskowego ale rząd miał ich w dupie i przepchnął ustawę o 100 krotnym podwyższeniu częstotliwości.....bardziej tak to widzę 😘

Like

Lux 1
Lux 1
Apr 13, 2021

Jak zwykle genialne przemyślenia, nareszcie pokrewna dusza się trafiła!

Like
bottom of page